Dev projelere talip

Serkan Arman / Bükreş – Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murathan Kalyoncu, Türkiye, İngiltere, Romanya ve Azerbaycan olmak üzere 4 ülkede faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Önümüzdeki günlerde yurt dışında inşaat müteahhidi olarak daha fazla görünmeye devam etmek istiyoruz. Gözümüzün kestiği riskleri alacağız ve organik bir büyüme istiyoruz” dedi.

Kalyoncu, Avrupa’nın enerji arzı güvenliği açısından kritik öneme sahip olan ve yapımını Kalyon İnşaat’ın üstlendiği Romanya’daki ‘Karadeniz Kıyısı – Podişor Doğal Gaz Boru Hattı’nda boru indirme töreni sonrası bir basın sohbeti düzenledi.

Yapım bedeli yaklaşık 500 milyon euro olarak açıklanan 308 kilometrelik boru hattının Türk ekonomisine katkısına değinen Kalyoncu, şunları söyledi:

Yeni projeler yolda

“Burada yaklaşık 100 bin ton ağırlığında çelik boru kullanıyoruz. Bunun neredeyse tamamını Türk çelik boru üreticilerinden aldık. Bütün bu para Romanya hükümeti tarafından direkt Türkiye’ye gönderiliyor. Yani ihracat oluyor. Projemizin yaklaşık 200 milyon euro’luk kısmı borudan oluşuyor.”

308 kilometreyi 24 ayda bitireceklerini dile getiren Kalyoncu, “Türkiye’de yaptığımız projeler, ayrıca Silivri yeraltı doğalgaz depolama tesisiyle bu konuda çok büyük bir mühendislik yetkinliğine sahip olduk. Sondajımızı da kendimiz yaptık. Artık doğalgaz ile ilgili işlerde kendi mühendislik ve insan gücümüzle başından sonuna kadar projeyi tamamlayacak hale geldik. İhale sırasında tam puan aldık” dedi.

Doğalgazın dünyada stratejik bir konu haline geldiğini ve Avrupa’nın gaz bağımsızlığının önemini vurgulayan Kalyoncu, proje kapsamındaki doğalgazın Romanya’nın ihtiyacının yarıya yakınını karşıladığını bildirdi.

Kalyoncu, “Bu projeyi üstleniyor olmak başka hangi kapıları açıyor?” sorusu üzerine, “Avrupa’da yapılacak bütün işlere talip olduğunuzu burada bildirmiş oluyorsunuz” dedi. Katar’da takip ettikleri çok büyük bir proje olduğunu da dile getiren Kalyoncu, “Milyar doların üzerinde bir gaz projesi. Silivri’de yaptığımıza çok benzer. İnşallah yakın zamanda güzel haberleri sizlerle paylaşırız” diye konuştu.

Kalyoncu, Romanya’da şu anda ihaleye çıkmaya hazır olan 2 doğal gaz çevrim santrali bulunduğunu, bu projelerle ilgilendiklerini, bu projelerden birinin 350 megavat, diğerinin 800 megavat olduğunu, bu konuda da İspanyol bir şirketle iş birliği içinde olmayı düşündüklerini kaydetti.

‘Sürekli davet edilen firmayız’

Suudi Arabistan’daki ofislerini tekrar faal hale getirdiklerini anlatan Kalyoncu, bu ülkede bir havalimanı projesinin yap – işlet – devret olarak ihaleye çıkacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu sistem ülke için avantajlı bir sistem. İstanbul Havalimanı’nda bu işi çok iyi öğrendiğimiz için vakti geldiğinde Suudi Arabistan’da da o projeye talip olacağız. Yeni bir şehir inşa ediliyor. Altyapı ihtiyaçları da olacak. Bir ekip kuruyoruz. Orada da uygun projelerde yer almayı istiyoruz.”

Romanya tarafıyla ortak yeni işler düşünüp düşünmedikleri sorusuna ise Kalyoncu şu yanıtı verdi:

“Romenlerin niyeti var. Transgaz Genel Müdürü ile görüşüyoruz. Moldova’nın gaz iletimini de Transgaz sahiplendi. Orayı da onlar yapıyor. Orada da bizimle ilişkilerde bulunmak istiyorlar. Ayrıca, Afrika’da 4 bin kilometrelik bir doğal gaz boru hattı alacaklar. Nijerya’dan başlayacak şekilde. ‘Oraya gittiğimiz takdirde Kalyon’u yanımızda görmek isteriz’ dediler. Devasa projelerden bahsediyoruz. Vazgeçilmez, hatta sürekli davet edilen bir firma haline geldik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir