Endonezya’da toprak kaymaları: 14 ölü

Endonezya’nın Sulawesi adasında meydana gelen toprak kaymalarından en az 14 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin afetle mücadele kurumu, kayıp olduğu bildirilen kişiler için başlatılan arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, şiddetli yağışlar, adanın güneyindeki Tana Toraja bölgesinde iki köyde heyelanlara sebep oldu. Toprak kaymalarında on dört kişi hayatını kaybederken, dört ev de kayan toprağın altında kaldı. Arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, kaç kişinin kayıp olduğu hakkında resmi açıklama yapılmadı. Yerel basına yansıyan haberlere göre, heyelanın ardından en az iki kişiden haber alınamıyor.

‘OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR’

Afetle mücadele kurumunun sözcüsü, konuya ilişkin açıklamasında, bölgedeki olumsuz hava koşullarının ve zarar gören yolların arama-kurtarma ve acil yardım çalışmalarını sekteye uğrattığını, ambulanslar da dahil olmak üzere araçların ilerlemekte zorlandığını söyledi.

Geçen ay da Endonezya’nın Sumatra adasında yaşanan sel ve toprak kaymalarında en az 26 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi evlerinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir