Gazeteci Cem Küçük’ten Vatandaşa Kötü Haberi Verdi! İşte İktidarın Emekli Maaşı Planı

Milyonlarca emekli ve memurun gözü 3 Haziran’da açıklanacak enflasyon verilerindeydi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyonuyla birlikte milyonlar hayal kırıklığına uğradı.

TÜİK’e göre, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 71,60, aylık yüzde 1,64 arttı. Bu veriyle birlikte memur, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin altı aylık enflasyon farkı da netleşmiş oldu.

Memur emeklileri, toplu sözleşme gereği aylıklarına yüzde 10 artışın yanı sıra enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden de zam alacak. Bu düzenlemeyle birlikte, memur emeklilerinin zam oranı yüzde 19,31 olarak belirlenmiş oldu.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise altı aylık farkın tamamı olan yüzde 24,73’lük bir zam alacaklar. Ancak bu zam oranı, emeklilerin kök aylıklarına uygulanacak.

Örneğin, kök aylığı 8 bin lira olan işçi ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 0 zam uygulanacak. Kök aylığı 9 bin lira olan emekliler ise yüzde 12,3’lük bir zam oranıyla karşılaşacaklar ve aylıklarında kısmi bir artış olacak.

CEM KÜÇÜK’TEN KÖTÜ HABER

Veriler böyleyken iktidara yakın gazeteci Cem Küçük, vatandaşlara kötü haberi verdi. Küçük’ün aktardığına göre, en düşük emekli maaşına Ocak 2025 tarihine kadar bir düzenleme yapılmayacak.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Küçük, En azından en düşük maaş alan emekli için acilen bir el atılması gerekir. 2025 Ocak ayında bir düzeltme yapacaklar. Ancak şu anda en karanlık andayız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir