İran lideri Hamaney: Donanımlı bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran’da İran İslam Devrimi lideri Humeyni’nin ölümünün 35’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenine katıldı.

Hamaney törende yaptığı konuşmada Filistin meselesi ve yaklaşan 14’üncü dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının ilk kısmında Hamas’ın Aksa Tufanı Operasyonu’nun uluslararası odağı Filistin’e yönlendirdiğini ve bu meseleyi öne çıkararak öncelikli bir küresel sorun olarak sunduğunu belirtti.

Hamaney konuşmasında, “Filistinliler, düşmanı kaçamayacağı tehlikeli bir konuma sıkıştırdı. İsrail işgalinin sonunun başlangıcına tanık oluyoruz. ABD ve birçok batılı ülke Siyonist İsrail rejimini desteklemeye devam etse de bu işgalci rejimin hiçbir çıkış yolu olmadığını biliyor. Bugün Siyonist rejimin dünya halklarının gözleri önünde yavaş yavaş eridiğine şahit oluyoruz” dedi.

“SEÇİMLERE KATILIM İRAN İÇİN BÜYÜK KAZANIM OLACAK”

Hamaney, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, seçimlere yüksek katılım sağlanmasının İran milleti için büyük bir kazanım olacağını vurguladı.

Hamaney, “Yaşadığımız trajik olaydan sonra halkın bir araya gelerek yüksek oylarla bir sonraki cumhurbaşkanını seçmesinin dünyaya muazzam bir yansıması olacak. Bu nedenle 28 Haziran seçimleri çok önemli” şeklinde konuştu.

Hamaney, “İran halkının, ekonomik ve kültürel boşluklarını doldururken uluslararası denklemde halkın bölgedeki ve dünyadaki çıkarlarını koruyarak güvence altına alacak, İslam devriminin temellerine inanan, aktif, üretken ve gerekli donanıma sahip bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“REKABET HİZMET İÇİNDİR”

Adaylar arasındaki seçim propagandalarının ahlak ilkelerine uygun bir şekilde gerçekleşmesi gerektiği vurgusunu yapan Hamaney, “İftira atmak, karalamak ve çamur atmak işlerin ilerlemesine yardımcı olmadığı gibi ulusal itibara da zarar verir. Rekabet, hizmet içindir, iktidar mücadelesi için yapılan bir çekişme aşaması değil. Allah’ın izniyle İran milletine layık bir cumhurbaşkanı seçilecektir” şeklinde konuştu.

İRAN SANDIK BAŞINA GİDİYOR

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasa’nın 131. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’e 50 gün süreyle cumhurbaşkanlığı yetkisi verilmişti.

Muhbir’in başkanlığında seçim tarihinin belirlenmesine ilişkin düzenlenen toplantıda Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin aldığı karar doğrultusunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran’da yapılacağı duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir